Endometriozis (çikolata kisti) nedir?

Çikolata kisti Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 milyon kadında görülmektedir. Regl dönemlerinde ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, infertilite gibi rahatsızlıklara yol açan çikolata kisti her 10 kadından birinde görülmektedir. Ancak Çikolata kisti belirtileri toplumumuzda evlenince geçer çocuğun olunca geçer gibi inanışlardan ve düzenli kadın doğum kontrolüne gitme alışkanlığımız olmadığından tedavi için geç kalınmaktadır. Çikolata kisti (endometriozis) doğurgan yaştaki kadınların %10-17 sini etkilerken bu kadınların %35 inde kısırlığa neden olabilmektedir.

Endometriozis tedavisinde kişiye özel tedavi uygulanması önemlidir. Endometriozis tedavisi hastanın gebelik isteğine yaşına göre ve hastalığın ilerleme şekline göre doktorunuz tarafından planlanmalıdır. Tedavide ilaç yada cerrahi yöntem kullanılabilir.


Çikolata Kisti (Endometrioma) ve Robotik Cerrahi


Endometriozis (Çikolata Kisti) Ameliyatında Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Endometriozis tedavisinde asıl amaç şiddetli ağrıyı önlemek ve varsa infertiliteyi gidermektir. İnfertilite tedavisinde en önemli etken yumurtalıkların ve rahmin iyi durumda olmasıdır. Açık ameliyatlarda kesi büyük olduğu için rahmin zarar görme riski yüksektir. Bu yüzden açık ameliyat yerine uzun yıllardır endometriozis ameliyatlarında kapalı yöntem tercih edilmektedir.

Ancak Endometriomlar tüm karın içindeki organların birbirine yapışmasına neden olabilir bu gibi durumlarda robotik cerrahi hareket esnekliği ve yüksek görüntü kalitesi ile operasyondaki riski ciddi oranda azaltmaktadır.

Derin infilatif endometriozis bağırsakları, üreterleri, idrar torbasını etkiler vu bu durum endometriozisin en ileri aşamasıdır. Bu operasyonlarda hiç bir organa zarar vermemek hastanın ameliyat sonrası konforu açısından çok önemlidir. Robotik cerrahide üç boyutlu ve 10 kat daha yakınlaştırarak netleştirme özelliğinden ve 540 derece hareket edebilen kolları sayesinde robotik endometriozis operasyonu hastaya hem hızlı iyileşme hemde minimum risk ile günlük hayatına dönüş sağlar. Derin infilatif endometriozis operasyonlarında gerek duyulduğunda genel cerrah ve ürologta dahil olmaktadır.