İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma istemsiz kontrol edilemeyen idrar tutamama durumudur. 40 yaş üstü her 5 kadından birinde görülmektedir. Toplumumuzda idrar kaçırma hastalığı ayıp olarak sayıldığı için genelde doktora gitmeye ve tedavi olmaya çekinilir. Ancak idrar kaçırma kişinin yaşam konforunu bozmakla beraber psikolojik ve sosyal sorunlar ortaya çıkarabilir.

Aşırı kilolu olmak, iri doğum yapmak, çok doğum yapmak, öksürük, kabızlık, ağır kaldırma, diyabet gibi durumlar idrarın sadece istendiği zaman boşaltılmasını sağlayan kaslarda bozulmaya neden olabilir.


İdrar Kaçırma ve Robotik Cerrahi


İdrar Kaçırma Ameliyatlarında Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

İdrar kaçırma hastanın durumuna göre egzersiz yada medikal olarak tedavi edilebiliyor. Ancak idrar kaçırma türüne göre cerrahi tedavi uygulanması gerekebiliyor.

Robotik İdrar Kaçırma Cerrahisinde Burch ameliyatı ile idrar torbası ve üretra bulunması gereken yere konmaktadır. Normal burch cerrahisi hastanın durumuna göre tekrarlama ihtimali olan bir operasyondur. Robotik cerrahi ile tekrarlama sıklığı düşmektedir. Aynı zamanda gündelik hayata daha hızlı dönüş ve ve çevre dokulara zarar vermeden hızlı iyileşme konforunuda robotik cerrahi hastaya sunmaktadır.