Histerektomi (Rahim Alınması) Nedir?

Rahim Alınması (Histerektomi) hastanın genel sağlık durumunda olumsuz seyredecek durumlarda ve rahim fonksiyonlarındaki bozukluklarda uygulanması önerilen cerrahi bir işlemdir.

Rahim, yumurtalık kanseri hastalarında rahmin alınması tedaviyi hızlandırabilir. Rahmin içindeki çok sayıdaki fibroide bağlı şikayetlerde histerektomi sonrası yok olabilir.

Rahim alınması ameliyatı olan histerektomi medikal tedaviye cevap vermeyen kanama, Çikolata Kisti (Endometriozis) yada myom nedeni ile uygulanmaktadır.

Histerektomi esnasında hastanın durumuna göre yumurtalık, fallopi tüpü gibi yapılarda çıkarılabilir. Histerektomi sonrası hasta menopozdaki gibi regl görmez ve üreme işlemi sonlandırılmış olur.


Histerektomi ve Robotik Cerrahi (Robotik Histerektomi)


Histerektomi Ameliyatında Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Histerektomi ameliyatında robotik cerrahinin en büyük avantajı hastanın hızlı iyileşmesine ve günlük hayata hızlı dönüşünü sağlamasıdır. Robotik Histerektomi Cerrahisinde operasyon sırasında görüntü netliğine bağlı olarak bölge daha iyi görüntülenebilecek ve sorun olan bölgelere aynı operasyonda müdahale edilebilecektir. Özellikle kanser dolayısı ile yapılan histerektomi ameliyatlarında robotik kolların hareket kabiliyeti büyük önem kazanmaktadır.