Jinekolojide Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi daha yoğun üroloji kullanılıyor gibi görünsede robotik cerrahi ile yapılan operasyonların sayısı son yollarda üroloji bölümüne ait operasyonlardan çok daha fazladır. Laparoskopinin kullanıldığı neredeyse tüm ameliyatlarda jinekolojide robotik cerrahi kullanılmaktadır. Riskli bölgelere yerleşmiş myomlar, karın içi yapışıklıklara neden olan endometriozis hastalıklarında özellikle robotik cerrahi önerilmekte.

Onkolojik cerrahide damar ve sinir yakınında yapılan operasyonlarda riski minimuma indirmek için robotik cerrahi tercih edilmektedir Endometriozis (Çikolata Kisti), Histeroskopi (Rahim alınması) başta olmak üzere myomektomi (myomların alınması) fallop tüplerine ait cerrahi girişimler, idrar kaçırma, vajen sarkması, rahim sarkması ve kanser cerrahisinde robotik ameliyatlar kullanılmaktadır. Robotik Single Port Dünyada ilk kez Prof. Dr. Fatih Şendağ tarafından yapılmıştır.


Jinekolojide Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?


Endometriozis (Çikolata Kisti) Ameliyatında Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Endometriozis (Çikolata Kisti) her ay adet sırasında rahim içinden dökülen endometrium dokusunun vücutta karın boşluğu ve veya vücudun herhangi bir yerinde kendini göstermesidir. Regl dönemlerinde endometrium dokusunun döküldüğü yerlerde her ay meydana gelen kanama ciddi ağrılar ve o bölgelerde yapışıklıklar oluşturmaktadır.

Bu yapışıklıklar sinirlere idrar kanalına, damarlara yakın olabilmekte ve diğer cerrahi yöntemlerle bu oluşumlara zarar verebilmekteyken robotik cerrahi ile zarar verme riski azalırken daha hızlı bir iyileşme sağladığı için hastanın konforu açısından da endometriozis (çikolata Kisti) ameliyatlarında robotik cerrahi önerilmektedir.


Myom Ameliyatında (Myomektomi) Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Robotik cerrahi yüksek görüntüleme ve hasas kolları sayesinde myomların yerleştiği bölgedeki sinir organ ve damarlara hasar verme ihtimalini ciddi oranda azaltmaktadır.

Rahimdeki myomun alınmasından sonra rahim içine atılan dikişlerin kolaylıkla ve güvenle atılması sayesinde rahmin aldığı zarar minimuma inmektedir. Buda rahmin düzgün şekilde onarımına ve gebelikte sorun yaşanmasını önlemek açısından önemli bir etkendir.


Kanser Vakalarında (Jinekolojik Onkoloji) Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Jinekolojik kanser vakalarında operasyonun yapıldığı bölgeler bacakları besleyen pelvik damarlar, bacağa ve kasık bölgesine giden sinirler belden aşağı anatomik bölgelere kan götüren aort damarı ve burada kalbe kan taşıyan vena cava toplar damarının etrafındaki lenf bezleri gibi bölgelere çok yakın olduğu için robotik cerrahi bu bölgelerde büyük titizlikle ve güvenli çalışılmasını sağlar bu yüzden jinekolojik kanser vakalarında robotik cerrahi sıklıkla kullanılmaktadır.


Endometrium Kanserinde (Rahim Kanseri) Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Endometrium kanseri olan hastaların büyük çoğunluğunda obezite söz konusudur. Obezite hastalarında açık ameliyat yapıldığında kesi yeri enfeksiyonu ve fıtıklar oluşmaktadır. Robotik cerrahi ile kesi çok az olacağı için bu ihtimaller nerdeyse yok olmakta ve hasta hızlıca günlük yaşamına dönebilmekedir.

Endometrium kanseri cerrahisinde rahim yumurtalıklar ve lenf bezleri toplanmakta ve patolojik inceleme için çıkarılmaktadır. Robotik cerrahi ile damar yaralanma riski ve kanama riski azalmaktadır.